Какво означава да отидеш на семейна почивка? Означава, че пак ще приспиваш децата, но на друго място.
Добре, че е лято, дълго го чакахме, а сега да се подготвим да посрещнем предизвикателствата със съня, които ни е било писано да срещнем по време на ваканцията.
Всичко хубаво започва с пътуване...
Ако пътувате с бебче, най-добрият вариант е да тръгнете, когато започва първата дрямка. По този начин шансовете за бързо и навременно заспиване в колата се покачват, а и денят е пред вас, което означава, че ако се наложат повече спирания по пътя, няма да закъснеете съвсем за вечерното лягане.
Ако сте с малко дете, часът на тръгване не е толкова определящ, но трябва да сте подготвени за варианта дрямката да се случи по всяко време и най-вероятно не точно, когато трябва. Единственото, което трябва да направите е да осигурите вечерно лягане по адекватно време. Например, ако детето е дремнало само 20 минути в колата още преди обяд, уверете се, че ляга навреме и дори малко по-рано от обичайното вечерта, за да не се преумори.
При всички положения планирайте пътуването така, че да стигнете поне час-два преди времето за вечерно лягане. Така мъничето ще има възможност да се огледа и да се поотпусне на новото място. Стратегията „от вратата в кревата“ обичайно не сработва особено добре, затова я избягвайте.
При гостуване...
Ако е възможно, пресъздайте обстановката така, че да е максимално близка до домашната. Ако детето ви вече спи в отделна стая, опитайте да му осигурите такава и на новото място или поне обособете импровизирано лично пространство в общата стая за сън.
Ако имате определени ритуали преди сън и фиксиран час за лягане, предупредете близките си за тях. Това, което най-много проваля съня на най-малките на ново място са прекомерните емоции и стоенето до късно. А и е доста лесно да паднем в този капан, особено ако отдавна не сме се събирали с близките и изкушението всички да се порадват на бебето още първата вечер е твърде силно. В преговорите с по-ентусиазираните роднини, стъпете на аргумента, че имате още много време заедно, а игрите с едно отпочинало и спокойно дете на следващия ден ще са много по-ползотворни.
В хотела...
Когато резервирате, не пропускайте да попитате дали предлагат кошарка, в случай, че бебчо има навика да спи в такава. Или си носете вашата, ако е сгъваема. Вземането на детето във вашето легло, дори и само за няколко нощи, може да ви остане неприятно изненадани вкъщи.
Нежеланите навици покълват бързо и това важи с пълна сила за отказа от сън в креватче.
Проверете и дали имате право на избор за разположението на стаята. Стаите, които са по-далеч от асансьора и стълбището са и много по-тихи.
И един трик, който споделяме от собствен опит – ако в хотела има ресторант, а вие успеете да си запазите стая в близост до него, има вероятност да сте в обхвата на камерата или бебефона, което ще ви осигури приятна семейна вечеря докато бебето се наспива съвсем наблизо и в пълна безопасност. Определено е по-добрият вариант от преумората и пресроченото лягане, ако го вземете с вас на късна вечеря.
На плажа...
Внимавайте с дългите престои на плажа с бебе и малко дете. Жегите не предоставят добри условия за сън и препоръката е да прибирате мъничето за следобедна почивка в хотела. Педиатрите също подкрепят умереното посещение на плажа с малки деца от здравословна гледна точка. А също така и приспиването там може да се окаже трудна задача – шумът, вълненията, температурите и липсата на обичайните удобства често пъти заплашват дрямката да не се случи изобщо.
Режимът и пак режимът...
Дългоочакваната почивка може сериозно да ни изкуши да „го ударим през просото“ с вечерното лягане и нуждата от почивка на детето. Вероятно няма да се случи нищо страшно, ако в продължение на няколко дни детето си ляга по-късно, за да можем да посетим някое и друго заведение с морски полъх, но трябва да познаваме добре детето си. Някои бебета и малки деца са особено чувствителни на тема режим и мечтаната почивка може да се превърне в истински кошмар още в първите вечери.
Преумората е основателна причина за чести нощни събуждания, придружени с плач, а това е последното, което искаме в препълнен с гости хотел.
И точно в такива моменти се разиграва класическия сценарий на „много плачеше и се принудихме да го вземем при нас/да го носим на ръце/отново да започнем да даваме мляко за успокоение“. По този начин, прибирайли се вкъщи, вече сме се „обзавели“ с нови асоциации за заспиване, над които трябва да залягаме, за да можем да се наспиваме отново скоро.
И все пак... всичко е поправимо
Дори и да се случи така, че да върнете стъпка назад с някои от навиците, не се отчайвайте, нищо не е загубено. Опитайте се да си върнете загубеното още с прибирането вкъщи – някои мъници чудесно правят разликата и знаят, че някои изключения да били позволени само на почивката, а вкъщи всичко тече по старо му. Дори и да не срещнете такава сговорчивост, започнете от някъде и бъдете смели. С нужното постоянство и правилния подход, всичко ще си бъде на мястото до няколко дни. А ако се чувствате объркани, ние сме на линия да внесем светлина в тъмните кътчета на детския сън. Не се колебайте да ни потърсите на info@unicornbaby.bg
Comentarios